Prodej nemovitosti, která byla pořízena pomocí hypotéky, dnes už není výjimečné.
Je potřebné vybrat nejvýhodnější řešení pro ukončení hypotečního úvěru, tak aby nehrozily zbytečné poplatky od banky a tím nižší zisk z prodeje nemovitosti?
Zde je několik tipů:
1) Když končí fixace, je to jednodušší a výhodnější
Celý proces prodeje nemovitosti s hypotékou je dobré uskutečnit v době, kdy končí fixace. Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru jsou sice mimořádné splátky či splacení dluhu možné kdykoli, proces je však při konci fixace jednodušší.
2) Splacení starého úvěru novým
Nejčastějším řešením je jednorázové předčasné splacení hypotéky prodávajícího kupujícím. Ten si na její splacení také může vzít hypoteční úvěr. Postup při čerpání nové hypotéky je pak obdobný jako u refinancování úvěru.
3) Souhlas banky
Kupující si od prodávajícího vyžádá takzvaný souhlas banky se zaplacením dlužné částky k datu, kdy dojde ke splacení celé kupní ceny bytu kupujícím. Z tohoto dokumentu vyplývá výše dlužné částky(jistiny), kterou kupující v kupní smlouvě zavazuje zaplatit. Tímto dokumentem také banka prohlašuje, že po zaplacení dlužné částky ihned vydá potvrzení potřebné k vymazání zástavního práva, které je vyznačeno v katastru nemovitostí u kupovaného bytu či domu.
4) Hypotéka u stejné banky
Není to nutné, ale celý proces je rozhodně jednodušší, když si kupující bere hypotéku u stejné instituce, u které ji má i prodávající. U nemovitosti se totiž pouze změní vlastník a není třeba řešit zástavu. Kupující sice prochází stejným schvalovacím procesem jako každý nový žadatel, nemusí však hradit třeba odhad ceny nemovitosti.
5) Méně časté řešení: Převzetí dluhu
Méně častou volbou je převzetí původního dluhu kupujícím. Dohodnout se však musejí všechny tři strany – kupující, prodávající i banka. Ve všech bankách není tento postup možný i proto, že kupní cena bývá vyšší než zůstatek hypotéky prodávajícího, a tak bývá potřeba hypotéku zvýšit.